Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

1 Mayıs 2014

FotoALBUM ü görelim

Bu yıl EMEĞİN BAYRAMI kutlanamayacak.

Çünkü; güç gösterisi içindeki yöneticiler DEMOKRASi yoksunu.

Çünkü; DEVLET modeline göre tavır alıyor. KAPİTALİST DEVLET bu kadar. 1977 cinayetlerini gizleyen bir devlet yapısı içinde bellidir, kutlanamayacak.

Şimdi sözcük-kavram tarif derslerine girmeye gerek yok. Bir (1) kişinin hakkı zarar görüyor ve korunamıyor ise diye başlayan uzun bir felsefi bilgilerine de girmeyeceğim. 

Benim derdim bayram kutlama. Hazırlık yapmalıyım. Düştüm yola. Önce fotograf makinemizi yağmurluk ile koruyalım istedik, Sirkeci'yi dolaştık.  Perşembe Pazarı'na uğrayalım dimi. Maske alıp şu güzel BAHAR BAYRAMI'nda çiçek tozlarından allerjik bedenimizi korumamız gerek.

İŞTE BÖÖÖYLEEEE....

 İstanbul turu atan kuşlar, göç yollarındaki konacağı yerleri arıyorlar. Kapitalist devlet, yok edince konaklama yerlerini, bizim gibi dolanıp duruyorlar. Kapitalist devlet, gaz atıyor; korunmak için maske aldık. iyi de oldu dedirtiyor böylece. Aynı zamanda maske satışları yükseliyor. Döngüye bak.

Baktık ki; DİSK hazırlanıyor, Taksim'i gezelim bari.

Medya arabaları dizili, vatandaş güneşte geziyor, tam EMEĞİN BAYRAMI kutlanacak yer.

Bazıları anıları belgeliyorlar

Demirler acıtmıyor mu etinizi?

 İşçi filmleri festivaline gitmeli. İsa Çelik'le iki tek attık: Nevizade'de

İlhan Koman'ı selamladık.

 Polis 1 MAYISI kirletecek belli.

DİSK binasına gelince, emek insanlarının hazırlıklarını sürdürdüğünü gördük. Gece bir sorun olmayacağını sanıyoruz.

TV-medya çeşitli açıklamalarını veriyor yetkililerin. Artık kendileri de gülüyorlar, kendi yalanlarına. Çirkinliğin bu kadarını asla yakıştıramıyoruz İNSANLIĞA.

1 MAYIS 2014 günü saat 11.oo YÜRÜYÜŞ KOLU yola koyuldu. Sloganlar, heyecanın düzeyini veriyor. Olağanüstü her şey.

Eleştireceğimiz bir konu var ama: Bu koşullarda bile gurup tavrını sürdürenleri kınıyoruz. Bayrağını alıp, araya girip DİSK bayrak-flama sıralamasını hiçe sayamazsın. İşçi disiplinini tanımayan-anlamayan, işçi disiplini ile yürümeyen kafa varsa, az sonra polis saldırısında, gelip işçinin arasına dalmayacaksın. İşçinin korumasına sığınmayacaksın. Önce işçi nerde diyeceksin, sonra gelip; işçinin binasına, arasına, sendikasına sığınmayacaksın.

 Hele bir grevci işçi gurubu var ki; inanılır gibi değil. Disk kim be! En önde onlar yürüyecek. Uyarıları da dinlemiyor. Ama polis saldırısından sonra flamalarını sokağın içinde yere atmışlardı da gene diskli işçiler topladı.

Taş atanlar vardı birde. Disk işçileri disiplinli olarak yürür, taş atmaz yürüyüş sırasında. Kavga edilecekse kavgasını da eder. Ama DİSK bir şey daha etmelli: Provake etmek için gelenleri de yürüyüş koluna almamalı. Onlar nerede taş atacaklar ya da ne yapacaklarsa yapsınlar, yapabilirler. İşçinin arasına giriyorlarsa; işçi sınıfının disiplinine uymak zorundalar. Ancak sonunda; bu yapılanların tümünün DİSK'e mal edildiğini de görüyoruz. Yaptıklarından da yapamadıklarından da sorumlu oldu sonunda DİSK. FOTOGRAFLARA BAKINIZ

 

Hayvanları zehirleyenlerin İNSANLAŞMA SORUNU YAŞADIKLARI GERÇEKTİR. 

İnsana yapılan bu zulüm için ağlanmayacak elbette,KAVGA EDİLECEK. İşte yol: Faşizma Karşı Birleşik Cephe. Yukarda eleştirdiğimiz birkaç taş fırlatma değil. 

Çok sayıda insan yaralandı, ölümcül zor anlar yaşadı. Maskemizin korunağında görebildik olanları, belgeleyebildik, fotograflar alabildik.

Kaç saat sonra da sürdü sokak çatışmaları. Okmeydan'ı, Beşiktaş, Tarlabaşı çevresinden hala sesler-sisler yükseliyor.

Biz oradan ayrılarak Taksim yönünde olanları da görebilmek için caddeden yürüdük. Askeri Müze önünden Beşiktaş yönüne çevirdiler. Kabataş'a gideceğiz. Stadın önünde gene Beşiktaş yönünü gösteriyor polis. Kadıköy tarafına gidiş yokmuş. saat 20.oo de açılacakmış. İŞTE SIKIYÖNETİM-POLİS DEVLETİ. Bilmiyorlar mı acaba ne yaptıklarını (!). Yoksa çok mu iyi biliyorlar?

Eminönü yönüne gideceğim ki; Kadıköy'e geçeyim. Baktım ki Kabataş-Kadıköy vapuru çalışıyor. Kadıköy'e geldiğimde miting sürüyordu. Ne ses be' Haydarpaşa açıklarından bile duyuluyor. Sermaye kimi kullanacağını iyi bilir. KADIKÖY'DE İŞÇİ SINIFI İHANETİNİN BELGESİNİ GÖRDÜK. Sermaye böyle böler, ayırır, güçsüz gördüğünde dalına biner. Zaman içinde görünecekler...

Yolda keyif oluyor işte... Beşiktaşlılar yakında kavuşacaklar stadlarına
Polisin sayısı, 39 bin olmuş İstanbul'da Bu yılki, 1MAYIS hatırası
 
Kadıköy'de omuz omuzaydılar.  İşçi Sınıfı dışındakilerin kutlama hakkı yok mu? Elbette var, işte. 

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1928728

150 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Buradasınız: Anasayfa FOTOGRAF GEZİYORUM 1 MAYIS 2014