Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

                                                       (Foto:Hürriyet)

   Seçim'2018

   Her yönüyle garipliklerle dolu, cevapsız soruların çok olduğu bir seçim yaşadık.

   Her insanın, görevlinin, suçlunun cephesinden bakıldığında farklı sonuçlar çıkabilecek bir seçim. Bu durumda ben kendi cephemden bazı notlar aldım. Paylaşmak istiyorum.

   Seçim'2018:    

   * İktidarın korku seçimiydi. Yaptıkları ayyuka çıkmış, her alanda ülkenin-vatandaşın yıkımına neden olan işlerinin hesabı sorulacağından korkup biraz daha süre kazanmak seçimiydi. Baskın seçim kararı aldılar. Baskın seçim, rakiplerini hazırlıksız yakalamak amacındaydı. Bazı partilerin kuruluş aşamasını bitirmeden kalmasını ya da bazı partileri baraj altında bırakmayı hedefleri arasındaydı. Bu amacına ulaşamadı. Çünkü; CHP demokrasi sınavından başarıyla geçti ve rakip partiler olduğu halde seçime katılmalarını sağlayan manevrayı başardı.

   *  CHP büyük yanlış yaptığı önceki seçimindeki gibi bir yanlış seçim yapmak üzereydi, vazgeçildi. Gül aday gösterilmedi. İkinci başarılı bir demokrasi sınavından da başarıyla çıktı. Genel Başkan olmayan tek aday olan, Muharrem İnce aday gösterildi.

   * Önceki seçimlerde CHP sinik, hazırlıksız, pısırık bir yol izledi. Buna rağmen bu halk Dinci-Irkçı egemenliğe HAYIR dedi. Ama iktidar; CHP-Baykal desteği ile bir kere ERKi ele geçirmişti ve asla bırakmayacaktı. Öyle de oldu.

   * Seçim'2018 CHP için olumlu seçim dönemi ve stratejileri için başarılıdır. İnce açısından ise çok daha başarılıdır. Üstteki fotografta görüldüğü gibi Türkiye'de miting deyince akıllara gelecek rekoorlar kıran mitingleri başardılar. Vatandaş güvenince bunlar zaten oluyor. CHP vatandaşa güvenmediğinden bu sonuçları da göremiyordu. Polis kayıtlarında 6,5 milyon denen Maltepe Mitingindeki asıl sayıyı tahmin etmek güç.  Benim Taksim 1 Mayıs mitinglerini tahmin ederken kullandığım yöntem hep doğru çıkıyordu. Polis kayıtları, 2 milyon diyorsa yarısı kadar eklemek doğru sonucu veriyordu. Maltepe için aynı eklemeyi kullanmadım. Ama ortalama 8 milyon olmalı. Bu şaşırtıcı bir gerçek. İktidar panik oldu mu? Hayır! Çünkü iki gün önceden M. Akşener'in aldığı ve kamu oyu ile paylaştığı durumu biliyorlardı. Hemen M. Akşener'e 1 Milyonluk dava açtılar.

   *SONUÇ: Vatandaş mitinglerdeki gibi sandıklara sahip çıktı. Ama vatandaş iki şeyi bilemez: Bir: Sosyal demokratlar ne kadar direnir, dirençlidir. iki: Erk sahibi; demokratik kurallar dışında, gizli olarak neler yapabilir! Örneğin SİMÜLASYON. Ne bilelim biz bu nedir?

    İşte bilmediği o oyunlar gerçekleşince şaşırtıcı durumlar karşısında, şaşırdı, şaşırdılar. Öylece kaldılar.

   Önümüzdeki günlerin çoook çok zor geçeceği kesin. Yunanistan'a yapılan ekonomik kıskacın dik alasını yaşayacak Türkiye. 

   BİLİNEN GERÇEKLER, YAŞANAN TARİHTİR. İnsanlar çektikleriyle kalır, ama zulmedenler asla kalıcı olamazlar!

"Türkelli'den Tünya'ya bir Damla T"

Sanata dokunmaya devam. 

Sanat; güzel duyguları geliştirir. Güzellikleri görmeyi, aramayı ve üretmeyi etkinleştirir. Güzeli üretirken, güzel insan oluruz. 

GÜZELLİKLE...

Tsanat / Şakir Sağlam

Dil Çevirici

trzh-TWenfrdejalvrues
Turkey 45.9% Turkey
United States 32.8% USA
Russia 14.6% Russia

Total:

58

Countries
2465835
Today: 1