(Bu başlığı özellikle koyduk.)

Cinayet, adam öldürmek.(TDK Türkçe Sözlük)

Boyama kitapları, öldürmeye tam teşebbüsten tutun da sakat bırakmaya değin varan bir çok suçu gerçekleştirmektedir.
Ne adına: TEK PARA KAZANMAK ADINA

BOYAMA KİTAPLARI BASILMAMALIDIR.

Boyama kitaplarının hiçbir eğitsel değeri yoktur. Basılmamalıdır.

……………………………………………………………………
Hemen; yerine ne yapacağımızı, yapılması gerekenleri öncelikle anlatalım ki, değerli zamanımızı boşa harcamayalım.

(NOT: Üç resmi çeşitli kaynaklardan aktardık.)

Resim-1a
Resim-1b

Bu örnek resmi ele alalım. (Resim-1a) Hazır çizim verilmiş, benzer çizim ya da boyama isteniyor (Resim-1b) çocuktan. Ve büyük bir olasılıkla resim üzerinde de konuşulmamıştır. Çocuk algıladığı, bildiği kadarını çizer, boyar. Bu resimde olmayanları da çizebilir, olanları da çizmeyebilir. Kendi kararı olmalıdır. Bırakılsa zaten iyi kötü bunları çizer ya da boyar. Aynı konuda belki ve büyük bir olasılıkla başka şeyler çizmek isteyecektir. Renkleri de başka olacaktır.
Sanki hiç gelişmeyen bir birey yapılandırılmak istenmektedir.

Resim-2a
Resim-2b

Resim-2a , Resim-2b. Bu resim çocukça mı? Kaç yaşındaki kişi çizmiştir sizce?
Ana okulları, okul değildir. Adı bile değiştirilmelidir. Veliler bir çok şeyi bilmek zorunda değildir. Onlar görevlilere güvenirler. Ama görevliler çocukları eğlendirip, uyutup zamanın dolması sağlıyorsa velilere de sorumluluk düşmektedir. Çocuklarının eğitim sürecini izlemek ana-baba sorumluluklarıdır. Peşini bırakırlarsa yarın dizlerini döverler. Ana okullarının eğitimsel programları belirlenmelidir. Statüsü ve ne yaptıkları belirlenmelidir. Görevlilerin görevleri belirlenmelidir. Bu yerleri ve görevlileri uzmanlar denetlemelidir
Biz, daha bir çok nedenle cinayet dediğimiz, bu resimlerden yararlanarak BOYAMA KİTAPLARINI dönelim:

Resim-3

Eline resim verdiğiniz çocuğa, daha işin başında sen resim yapmasını bilmiyorsun dedin. (Resim-3) Bu resmi kaç yaşındaki ressam-grafiker çizdi de bu resmi 5 yaşındaki, ne bileyim 3 yaşındaki çocuktan nasıl isteriz. Gerisi yok. Söz bitti. Bunu deme hakkımız var mı? Yok. Niye verdik ? Kitap hazırdı. Üstelik parası da veliden çıkar. Eğitim harcamalarının içinde kaynadı belki de.
Çocuk tarafından bakılınca ise durum şu:
Ben şimdi bunu nasıl yapacağım? Ne kadar zor. Elim titriyor. Ya benzetemezsem! Ya aynı rengi bulamazsam! Çizginiz dışına taşırırsam, bana ne derler acaba? Rezil olacağım. Ya hiç yapmasam. Şimdi bir mızıkçılık çıkarsam mı? Karnım ağrırsa. Tuvalete mi gitsem yoksa? Uykum gelse de olur. Kağıdı yırtabilirim, boyayı kırayım en iyisi…
Denemeye gücü olamayabilir. Her şeye karşın bazı çocuklar dener. Ama bir iki kişi dışında başarılı olan da çıkmaz.

(Belki de bu sorular çocuğun aklına gelmiyordur. Belki de biz, büyük olarak deneylerimizden çıkardıklarımızla böyle konuşuyoruz.)

Sonuç: Başarısızlık.


ÖZETLERSEK: İşte 5 cinayet:

1- Hayal gücü açısından: Hayal gücünü kullanma zorlaşır. Hayal gücü gelişimi engellenmektedir. Kullanılmayan bu güç gelişemez.
2-Sınırlar açısından: Her çizgi bir sınırdır. Sınırlar, kurallar konmuştur, kıpırdama, ayağını uzatma, su gibi komutlara dönüşmüştür. Korku ve güvensizlikle karışmıştır. Kurallar olmalıdır elbette, bu iş içinde yaparak-deneyerek kazandırılmalıdır.
3-Korku açısından: Korku hatta tehdit yaratılmış, iş yapmak yerine hilelerin önü açılmıştır. Giderek iki yüzlülüğe doğru dönüşmüştür. Kişilik erozyonu başlamıştır…
4-Güvensizlik açısından: Güvensizlik büyük tehlikedir. Kendine güvenmeme, kendini ortaya koyamama her konuda ortaya çıkmaya başlar. Çocuk neşesiz olur. İsteksizleşir. Yemekten bile kesilebilir. Yaşama sevinci kırılabilir. Bir şey yapamama, işe yaramayan biri olma duygusu, giderek kendine düşman olmaya dönüşebilir. İntiharlar olabilir.
5-Kararsızlık açısından: Kararsız birey zekasını kullanmaya zahmet etmez, denemez. Başarısızlığı kolayca görebilirsiniz.
Karasızlık en son vurgun. İki arada bir derede kalan bireyi yönetmek en kolayıdır. Bu tip bireyler büyüdüğünde, iş kuracağı, eş seçeceği, yol bulacağı, oy kullanacağı, hak arayacağı; kısaca her yerde yönetilecektir.

OYSA KARARLI BİREY HER YERDE SEÇİMİNİ BELİRLER, TAVIR ALIR, HAKKINI ARAR, ALIR DA.

(NOT: Minik bir konu gibi görünen RESİM YAPMAK, öyle kolay bir konu olmadığı, altında koca bir toplumu yönlendirmek gibi başka bir sorunun yattığı gerçektir. Elbette başka alanlardaki uygulamaları da düşündüğümüzde, işin boyutunun dehşet oluşunu da farkederiz.)

Görüldüğü gibi olumlu bir uygulamayı ve boyama kitabının olumsuzluklarını anlattık.
Seçim sizin, kolaylıklar dileriz..
BAŞARILAR…

Şimdi son birkaç söz:
12 eylül sonrası yıllar, Ankara’da 8 ABD’li eğitim uzmanı çalışmıştı, hem de kaç bin dolar almışlardı. Neden Ankara’daydılar o ABD’liler? Bizim koskoca eğitim profesörlerimize ne olmuştu?
Tüm bunlar planlı bir biçimde uygulanıyor da haberimiz bile olmuyor mu yoksa?
Eğitimciler, ana-babalar, büyükler sınıfsal göz boyacılığından kurtulup, kendi yerinizden bakarsanız bu sorunlara; anlayacak ve aşacaksınız. Yoksa hastalıklı toplum, hastalıklı bireylerle daha çok uğraşmak durumundayız.
Kapitalizm kirlidir ve haliyle kapitalist toplumu da kirletir. Bu durumda kişilerin-bireylerin de kirli olma olasılığı yüksektir. Temiz bireyleri yetiştirme çabaları boşa gitmemelidir. Kirliliğe bulaşmamış ya da kendini korumuş olan bireyler çabanızı kolaylaştıracaktır.
Şakir Sağlam /18.05.2010 – İstanbul