Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

 

Soma Madencileri ve Cumartesi Anaları

Cumartesi Anneleri 477.hafta FOTOALBUM MasDaf İşçileri Gezici FOTOGRAF SERGİSİ FOTOALBUM

Bu iki başlığı bir araya bu gün getirdim. Ne zaman mı? Anneler kalktı, fotografları ellerine alıp ikişerli sıraya girdiler ve istiklal Caddesine doğru yürümeye başladılar ya o sırada polis yolu kapattı. İşte tam o anda  bu iki başlığı bir arada yazacağım dedim.

Gerekçem neydi: İkisi de KAYIP  konulu. Cumartesi Anneleri 477 haftadır yakınlarını arıyorlar. SOMA MADENCİ YAKINLARI bundan sonra madencileri arayacaklar. Çünkü KAYIP tümü. Kim kaybettirdi ikisini de; SERMAYE

Sorun burada. Durdu her şey. Kaybedilenleri aramaya çalışan yakınlarını, avukatlarını, sivil toplum kuruluşlarını, hele MEDYAyı durdurmaya çabalıyor SERMAYE.

Babam ve arkadaşları; Zonguldak'ta.

Soma Madeni tam bu gerçekleri yaşıyor 2014 yılında. Madencileri kaybeden aynı SERMAYE. Sermaye sözü bize neyi anlatır? Dünyadaki tüm banka, fabrika, savunma sanayi, savaş merkezleri, polis ve güvenlik birimleri ve diğer uluslardaki işbirlikçilerini yöneten GLOBAL GÜÇ.

Yani bizimkiler onların kulları. İşte o nedenle basit-küçük işlerle, ayak takımı çıkarlarıyla uğraşıyorlar. Burjuva kültürleri yok. Çıkardıkları yasaya uymayacak denli cahiller. Hiç birinin sanatçı danışmanı yok. Hiç biri sanattan anlamaz, sanata değer verecek kadar duygulu, duyarlı değiller.

Tüm bu sıkıntıların ikinci kaynağı da bu. Çünkü KAPİTALİST DEVLET HENÜZ OLGUNLAŞAMADI. Çapulcu gibi davranıyorlar. Haliyle her türlü pis-çirkin-saygısız davranışların kaynağı KAPİTALİST DEVLET MODELİDİR. Çünkü böyle olursa iktidar sahipleri kendilerini koruyabilir.

Bakın SOMA'da kaç yönden saldırı var:

1-Devlet İLO sözleşmesini imzalamadı ve yasa yapmadı, denetlemedi. Ama şirkete onay verdi.

2-Sermaye sahibi yasada yok yapmadım dedi ve önlemleri boşladı, insani görevlerini bile yapmadı.

3-Vatandaş aç bırakılıp, borçlandırılıp madende her türlü koşulda çalışmaya zorlandı, kısaca vatandaş korunmadı.

4-Ölenlere sahip çıkılmadığı gibi, el altından-polis zoruyla imzalar attırılmaya çalışılıyor, böylece haklarını-tazminatlarını yitirecek olan madenci yakınları yaşarken çilelerden çile beğenecekler.

5-Madencileri savunanlara polis sıkı yönetimde olmaz denilen uygulamalar yapıyor.

6-Avukatlara yapılanlara bakın; polis-siviller eşliğinde sopa ve göz altı.

7- Protestoları dindirmek için bilmem ne kadar hacı-hoca-imam göndermişler SOMA'ya, ne diyorlarmış bir bakın: Protesto etmeyin, cehennemlik olursunuz, onlar şehit oldu. Hayret be! Acısı olan azıcık bağırararak-slogan atarak boşaltır acılarını, serinler yürek yangınları. Hayır içlerinde kalsın o köz; iyice yaksın ki; çıldırsınlar, dellensinler. Asla iktidara karşı çıkamasınlar, haklarını arayamasınlar.

8-TEHDİT: Maden çalışmaya başlayacak görürsünüz, hiçbirinizi almayacağım, diyene bakın. Her halde 400 tanesini madenden çıkarmayıp beton ve kül içine gömdükleri yetmedi. Suriye'liler sırada...

Baktığın yer önemli. SERMAYE Mİ, EMEK Mİ? İşte gerçekleri görmek budur.

Bu çirkinlikleri MAS-DAF İŞÇİLERİ işten atıldığında da görmüştük. Dört yıl sonra mahkeme haklısınız demişti. Ne hak değil mi! Hukuk sistemine bak.

İşte Soma Madencileri ve Cumartesi Anneleri KAYIPLAR nedeniyle aynı konuda buluşmuş oldu. Benim yaptığım MAS-DAF GEZİCİ FOTOGRAF SERGİSİ de, Cumartesi Anneleri'nin bu günkü YÜRÜYEN FOTOGRAF SERGİSİni anımsattığı için, aynı sayfaya gelmiş oldu.

KAYIPLAR OLMASIN-KİMSECİKLER AĞLAMASIN !

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1933924

67 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Buradasınız: Anasayfa DüzYAZI Soma'dan, Cumartesi Analarına