Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

 Kumda Kahve

FotoALBUMü görelim

Bu kez Trabzon-Türkelli'ye  30 Mart seçimleri için gitmiştik.

Nelerle mi karşılaştık? TÜRKELLİ KÖYÜNDE harika kar manzazaraları (kar FotoALBUM) ve Kanuni Evi'nde KUMDA KAHVE

İstanbul'dan ayrılırken Zekeriya Saka ve Hasan Kantarcı'ya geliyorum demiştim. Bir gezi yapacaktım Hasan Kantarcı'nın rehberliğinde. Yağmur yağdı, erteledik. Ben zaman kazanmak için Trabzon'u gene adımlarken şu fotografı aldım oradan, size sunuyorum.

 

Burada harika bir taş işçiliği ile yapılmış eski bir eser görüyorsunuz. Bu cami-kilise-havra ya da bir katır bağlanan yer bir han olabilir. Ne için kullanıldığına değil, şu an üzerindekilere dikkatinizi çekmek istiyorum.  Ne bu çirkinlik böyle. Sanki dükkan eksik, hiç kalmadı Trabzon'da da geldiniz cami altına sığındınız. Zaten hep sığıntılık yapıyorlar. Gidin ticaretinizi başka yerde yapın. Buradaki ticaret yapanlar herhalde din ticareti yapan tayfa. Nasıl zarar verirsiniz? Size burada ticaret yapma izinini veren görevliler, neyin görevini yapıyorlar, çok merak ettim. Bir kentin valisi, belediye başkanı kültürlü olmadı mı sorunlar böyle çoğalır.

Böyle bir tarihsel varlık korunmaya alınmalıdır. İzinli, mizinli de ne demek, tek çivi çakılamaz, bu binaya. Üzerindeki çiviler benim gövdeme batırılmış gibi, kanırtıyorlar şimdi. Duvarlara asılanlar omuzlarımda. Her eklenen teknoloji ürünü telfon, elektrik telleri için çakılan demirler beynimi deliyor. EY İNSAN NE YAPIYORSUN. Ey Vali, Belediye Başkanı ne halt yiyorsunuz? Bu harika binanın dili yok bağıramıyor, karnı ağrıyor söyleyemiyor, kafası eziliyor ama yardım istiyemiyor. Onun dili, gözü, kulağı sizsiniz ey Vali, ey Belediye Başkanı, ey vatandaş...İki gününüzü doldurup şu dünyadan göçüp gideceksiniz. Üç kuruş kazanmak için yaptığınız CİNAYETTİR.

Uzaklaştım buradan. Kendimi Fethi Bey'in yanında buldum. Kucakladım yılların matbaa emekçisini. Zekeriya gelmiş. Zekeriya benim 1967 de öğretmen okulundan arkadaşım. Eğitim emekçisi, yazar, ozan, güzel bir dost. O'nun değer bilirliğini nasıl karşılarım bilmiyorum. Fethi Bey'in yanından çıktım. Hasan Kantarcı'nın dükkanına vardık. O'nu da aldık, birlikte yürüyoruz. Hasan, ikimize öyle bir iş etti ki, kaç yıl daha aramayız. Trabzon yağlısı yedik. Hani o yuvarlak pide, ortasında tereyağı ile yumurta olandan. Dedi ki; sizi kumda kahve içmeye götürüyorum. Ne güzel; hem kahve içeceğiz hem de Trabzon sokaklarında yürüyoruz.

Geldik eski Valilik binasına. sağa saptık ki; KANUNİ EVİ. Bizi Mustafa bey karşıladı. Buranın işletmecisi. Binayı görmüş gezmiştim ya ilgili kişinin olması ayrı bir keyif veriyor. Gezdik. Gördük. Bizim düşündüğümüz OĞUZ MÜZESİ' nin gelişmiş bir örneği burada. Ayrıca çok mutlu oldum. Hasan çok keyifli bir konuşmacı. Gezgin ve gezdiklerini anlatan yazar. Kitabını YOLLARIN İZİNDE okudum, sevdim. 

İşte kahveler geliyor. Eee, kum yok ama! Öğrendik ki; kahveleri pişirmek içinmiş kum. Fincanlar ağzına dek kuma gömülüyor. Yavaş yavaş demini alıyor. Geldiler, gördük, tattık: Beğendik. Çok sağ ol Mustafa.

Trabzon'a gittiğimizde kahve içmeye KANUNİ EVİ'ne.

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1947329

49 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Buradasınız: Anasayfa FOTOGRAF GEZİYORUM Kumda Kahve