Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Muammer KÖROĞLU Mersin köyünden. Ailesi balıkçı. Ancak kendisi denize açılamadığından BAKIRCI yanına vermişler, öyle de gelişmiş. Olmuş bakırcı ve şimdi ustası. 40 yıldır bu işi sürdürüyor. Benim köyümdeki Oğuz Caminin bakır derelerini sarı kaynak yapmaya gelmiş. Ne rastlantı ama dimi onca BAKIRCILAR ÇARŞISI içinde kimi bulmuşum.

    Yanına yaklaştım. İzin verirseniz sizi izlemek isitiyorum dedim ve buyur etti. Farketmedim söylediğini çay gelince gördüm. Elinde iki parça bakır vardı ve onları birleştirip sarı kaynak yapacaktı. Parçaları üstüste koydu, aluıştırmaya çalıştı, ortalayarak dört eşit noktadan tutturdu ve sonra kaynak yapmak üzere bıraktı. Konuştuk biraz. Zaman değişip sanayi döküm ve ürünleri artınca daha ucuzlaştı. Haliyle bakırcılık benzeri zanaatlar geriledi. Şimdi biz neleer nelerle uğraşıyoruz ekmeğimiz için.

   Zamanını almamak için izin istedim. Ben kalkarken kaynağa başlamıştı. Kolay gelsin Muammer Usta. Ellerine sağlık. Sana uğrayacağım.

   Zaman büyük sermayenin zamanı, kriz diyor vuruyor, keriz diyor dar gelirlinin elindeki son lokmalarını da alıyor.

   Sokakta bir çaydanlık, baktım bakırdan. Muammer usta da bir parçaya kaynak yapmış. Çaydanlığın her bölgesinin ustası başkaymış.

   GÜZELLİKLE USTAM...

 

"Türkelli'den Tünya'ya bir Damla T"

Sanata dokunmaya devam. 

Sanat; güzel duyguları geliştirir. Güzellikleri görmeyi, aramayı ve üretmeyi etkinleştirir. Güzeli üretirken, güzel insan oluruz. 

GÜZELLİKLE...

Tsanat / Şakir Sağlam

Dil Çevirici

trzh-TWenfrdejalvrues
Turkey 44.9% Turkey
United States 34.3% USA
Russia 15.0% Russia

Total:

52

Countries
2464670
Today: 7