Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Önceki yılların birinde Kadırga Otçu Haftasına gitmiştim. 

Her şeyin arasında Tonya Otçusunu görmüştüm. 2017 yılında gene gözlerim o eski otçuyu aradı.

Eleştireceğim bir çok konuyu geçip, içimi sevince boğan ve mutluluğa dönüştüren gene Tonya Otçusunu anlatayım:

Bilirsiniz, öğlene kadar otçular horon düzüne çıkar, peşpeşe gelirler. Gelen otçu önce kendileri oynar, sonra herkes horona girer ve birlikte oynamaya geçilir. 

Böyle fotograf ararken birde ne göreyim. Davul-zurna ile bir otçu geliyor. Başında köy şapkası, beyaz mintan üstünde siyah yelek, ayağında siyah kilit pontul (pantolon) ve siyah ayakkabılı biri atın üstünde geliyor, elinde ise kamçı. Atı çok güzel kullanıyor, bir kez kamçıyı vurmadı ya! Aferum. Arkasında ise asıl merak ettiklerim, otçu ekibi çıka geldi. Aynı takım, belki 80 kişi. Arkasında Tonya halkı. Ööööf, bir seyradelim beee! Fotografı unutturdular şimdiden. 

Ama o da ne? Dışardan oyun-horon içine giren insanlar horon halkasının içini doldurdular ve ortalığı karıştırıyorlar. Horon halkası dağıldı. Tüh demiştim ki! 10 kişilik gurup yeni halka oldular. İçeri kimseyi sokmuyorlar.Ama yavaş yavaş halkaya kendi arkadaşlarını alıyorlar. Halkanın içindeki yöneticiler de disiplini koruyorlar. Fotograf, video çekmek için bahane yapanlara bile izin vermiyorlar. Eline telefonu olan ortalıkta çekim yapıyor ve elbette horon halkasını korumak zorlaşıyor. Benim tek ayak (monopod) müthiş işime yaradı. Gerçi koluma çarpanların neden olduğu sarsıntı ile fazla başarılı çekim yapamadım. Gene de başarılı bir disiplin sağladılar ve çok sevdiğim horonlarını, kemençelerini, giysilerini notlayabilidm.

Teşekkürler Tonya, Tonya Belediye Başkanı.

 

 

"Türkelli'den Tünya'ya bir Damla T"

Sanata dokunmaya devam. 

Sanat; güzel duyguları geliştirir. Güzellikleri görmeyi, aramayı ve üretmeyi etkinleştirir. Güzeli üretirken, güzel insan oluruz. 

GÜZELLİKLE...

Tsanat / Şakir Sağlam

Dil Çevirici

trzh-TWenfrdejalvrues
Turkey 44.9% Turkey
United States 34.3% USA
Russia 15.0% Russia

Total:

52

Countries
2464670
Today: 7