Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

 

TÜYAP FUARI karma resim sergisi

Fotograf Sergileme
Titiz bir sunumun keyfi duymaya bağlıdır.
Sıra, Fotograf seçimi, dosyalama,  baskı, saklama ve fotograf sergisine gelmiştir.

Fotograf çekimi ayrı bir keyiftir elbette. Ama fotografın her aşamasının da ayrı ayrı verdiği tad başkadır.
Filmleri yıkatıp ( banyo yaptırıp) CD ye yazdırınca sıra  PC de incelemeye gelir. Digital fotograflar ise doğrudan PC de incelenir. Seçim başlamıştır.  EN İYİ FOTOGRAFÇI, EN ÇOK FOTOGRAF SİLENDİR sözü tam burada geçerlidir. Zaman geçince, dosyaların arasında kaybolmaya başlanıldığında bu sözü anımsamalıdır. Dosyalama sistemini  mutlaka en başında öğrenmeli-uygulamalıdır:

  • Fotografları tarih sırasına göre önce dosyalar açılmalıdır. İçine ikinci dosyalar gene TARİH- AD sırasıyla ile oluşturulmalıdır. Aranan fotograf en kolay böyle bulunur. Bir süre sonra bu dosyaların konusuna göre farklılıklar içerenler ayrı dosyalarda toplanır.
  • Dosyalama yapan çeşitli programlar vardır, bunları araştırmalıdır.
  • Dosyalanan fotografların aslına hiç dokunmamalıdır. İşlemek istenilen fotografın kopyası alınıp, kopyası işlenmelidir. Tabi sergi hazırlıkları da görünmüş olur. 
  • Böylece seçilen  fotografların baskılarına gelir sıra. Baskı boyutu önemlidir. Asılacağı yer ya da sergileneceği alanı bilmelidir. Baskı kalitesi daha da önemlidir.  Baskı fiyatı kimilerini son sırada ilgilendirir. Çünkü her şeyin kalitesine öncelik verir.
  • Baskıdan alınan fotografların gün ışığına gelmeyecek durumda sergilenmesi, asılması ya da saklanması düşünülmelidir. Işığın fotograf için tek gerekçe - olmazsa olmaz sayıldığını anımsayarak, saklama sırasındaki verebileceği zararları da düşünüp, gereken önem verilmelidir.
  • SERGİLEME çok zor ama bir o denli keyiflidir. Çünkü; dışa açılmanın ve çalışmaları  insanlara sunmanın - insanlarla fotograf aracılığı ile göz göze gelmenin bir yoludur. Günümüzde internet ortamında da sunma olanakları çoğalmıştır.

          Sergileme işi için bazı bilgiler olmalıdır:

Sergilenecek yer nerededir, oradaki ışık durumu, askı elemanları, alanın genişliği,  izlenme kolaylığı / giriş çıkış. Günümüzde GEZİCİ FOTOGRAF SERGİSİ yapılmaktadır. Bir sanat galerisi olması, çoğunlukla tercih edilir. Bu yer izlenebilecek geniş alana sahip olursa daha da hoş olur. Galerinin ışığı gün ışığı yerine, yapay ışık olmalıdır. Bu ışık tavana vuran bir yöntemle yapılırsa, fotograflar üzerine yansıma ışıklar ya da istenmeyen ışıklar düşmeyecektir. Doğrudan fotografın üzerine gelen, spot gibi ışık, kesinlikle düşürülmemelidir. Fotografları asmak için kullanılan elemanlar sağlam ve kolay asılır olmalıdır.Sergi yerinin giriş çıkışı rahat olursa izleyiciye kolaylık sağlar.

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1947386

65 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi