Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

 

NİKON D70S F/18.0 2.0 ISO:Auto 18mm

AKŞAM IŞIĞI ve GECE ÇEKİMİ

Mutlaka üçayak, giysi, su gibi önlemleri de alarak yola çıkmalıdır.
Doğa gezerlerin fotograf keyfi sonsuzdur. Bunlardan biri de akşam ve sabah, eğik gelen Güneş ışığındaki güzelliklerin doyumsuz renk cümbüşüdür
Akşam ışığında çekim için, önceden plan yaparak yer, saat ve objektif  kararını belirlemeli. Çünkü akşam ışığı çabuk gidiverir ve karanlık başlar. O saatin renk cümbüşü de biter. Çünkü Akşam ışığı ile  gökyüzündeki mavilik geçmeden alınacak kareler görselliği artırır.  Acele etmeli. Yanan lambalar da önemli renk ve biçim katkısıdır. Arka plandaki kararmalar başladığında  doğallık bitmiştir. Bundan sonrası sizin kararınıza bağlıdır.
Gece fotografı  farklı amaç için çekilir. Gecenin kendine has görselliği vardır. Müthiş çekicidir. Her şey farklı görünümdedir. Olmaz, görünmez sanılan görünümler bizi bekler. Çeşitli grafikler yakalanır. Yine söylemek zorundayız: Mutlaka üç ayak gerekiyor.
Film kullananlar  hazırlıklarını ona göre yapacaklar. Örneğin  asa (ISO) değeri yüksek film seçebilirler. Bir geniş açılı (24-85mm) ve bir de 70-300mm düzeyinde iki objektif hazırlayabilirler. Polarize ya da ndd filtreyi unutmamalı.
Gece fotoğraf çekerken diyaframın kısık tutulup, poz süresinin artırılması deneylerle öğrenilebilir. Caddelerin fotoğraflarının çekilmesi sırasında araçların far ve stop lambalarından yansıyan ışıklar pozlamayı şaşırtabilir. Bu çekimlerde objektife direk gelen far ışıklarının filmi etkilemesini önlemek için objektifin önü kısa süreyle kapatılmalıdır. Bu kapatma süresinin poz süresine ilave edileceğini unutmayalım.

 Nikon D300   f/5.6  1.0  ISO: 500  38mm


Gece fotoğrafında bazı durumlarda, flaş kullanılmaz. Örneğin uzun pozlama yapılacaksa. Arka plan isteniyorsa ve alan derinliği aranıyorsa. Çünkü en güçlü flaş en açık diyaframda 4-5 metreden sonra konuyu aydınlatamaz. Flaşın patlaması konunun yeterince aydınlatılması anlamına gelmez. Bu nedenle gece fotoğraflarında mutlaka uzun poz sürelerinin verilmesi gerekir. Ancak ön plandaki bir obje fotografa özellik kazandırabilir. Bu durumda flaş kullanmak gerekir. Flaş öndeki objeyi aydınlatır ve pozlama sürer. Pozlama bitip fotograf çekilince; ön ve arka plan istenilen ışığı almış olur.

NİKON D700 f/7.1  1/3 ISO:3200 24mm

Gece fotoğraflarında ilginç görüntülerden biri de havai fişek fotoğraflardır. Havai fişeklerin görüntüsünü yakalayabilmek için makinemizi üçayağa yerleştirir, enstantane ayarını (B) ya da (T) konumuna getiririz. Gösterileri dikkatle izleyerek patlamanın en çok olduğu bölgeye makinemizi döndürüp deklanşöre basarız. Gökyüzünde patlamalar seri olarak devam ederken makinemizin perdesi açık kalır ve ışık demetleri film üzerine  kayıt olur. Bazen tek bir patlamayı görüntüleyebileceğimiz gibi aynı kare üzerinde birkaç patlamayı da görüntüleyebiliriz. Bu durumu  digital makinelerde manuel ayarlayarak çalışırız. Aynı fotografın 1Ev alt ve üst değeri ile çekerek, kendimize uygun pozu ayarlayabiliriz.

Olmadı ise yeni bir deney ve test için şimdiden hazırlık yapmalı.

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1933949

61 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi