Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Foto-1: NİKON D300  f/22   1/125  ISO:400  30mm 

ALAN DERİNLİĞİ

Alan derinliği, fotografta net alanın yönetilmesidir.

Net derinliği ve alan derinliği olarak da ifade edilen bu kavram, fotografı çekilecek objenin netliğinin yapıldığı düzlemin, önünde ve arkasında kalan net bölgeyi ifade eder. Bu alanın yönetilmesi, fotograf çekenin kararına bağlıdır. Bu alan net mi olsun, flu mu olsun?

Alan derinliği ne işe yarar?

*Çalışmalara estetik beğeni katar.

*Fotograflarınızda farklılık yaratır.

*Görsel zenginliği artırır.

*Kompozisyonlarınızı güçlendirir.

Alan derinliği için üç şey bilmek gerekir:Seçilen diyafram değeri, kullanılan objektifin odak uzaklığı ve netlenen konunun fotoğraf makinesinden uzaklığı.

1. Diyafram Değeri

*İlki, ışık miktarını belirleyen diyafram bilgileri. Diyafram değerleri, f/ numaraları ile gösterilir. 1990 yılında fotograf kongresinde saptanan bu rakamlar bir sistematiğe bağlandı. f/2.8; f/4; f/5.6; f/8; f/11; f/16; f/22; f/32’dir. Her iki f/ numarası arası bir stop değerdir. f/ numarasını her bir stop arttırınca filme gelen ışık miktarı ikiye katlanır.

Foto-2: NİKON D700  f/16  1/100  ISO-3200  24mm

*Rakam büyüdükçe, örneğin  f/16,f/22 alan derinliği artar. Bunun tersi olarak diyafram deliği küçülür. Büyük bir alan net olur. Foto-2/3)

*Rakam küçüldükçe, örneğin  f/8, f/5.6,f/2.8 alan derinliği azalır, konu belirginleşir ve arka plan flulaşır.  Bu yolla konuyu öne çıkararak izleyicinin arka planla tedirgin olması, gözün-dikkatin başka elemanlarla yorulması önlenir.

 

Foto-3: NİKON D300 f/22,0  1/60 ISO:1000 24mm 

*En yakından, ta uzaktaki dağlara kadar netleme yapabilmek için f/16, f/22 gibi büyük f/ numaraları kullanmalıdır.

2. Odak Uzunluğu (objektifin tipi)

*Objektifin odak uzunluğu arttıkça (135mm, 200mm, 300mm gibi) net alan derinliği azalır.

*Geniş açılı objektifler, telefotolara göre çok daha fazla alan derinliği etkisine sahiptir. 28mm bir objektifi f/16’ya ayarlayarak geniş bir alan derinliği elde edilebilir. 300mm telefotoda aynı diyafram değerini kullanınca net alan azalacaktır. Işık yetersizse, ISO değerini değiştirerek denemelidir.

3. Konuya Olan Uzaklık

*Üçüncü ise, nesneye olan uzaklıktır. Konu makineye ne kadar yakınsa net alan derinliği o kadar azalır. Konu makineden uzaklaştıkça / makine konudan uzaklaştıkça net alan derinliği artar.

Foto-4: NİKON D700  f/8  1/100  ISO-400  85mm

*Yakındaki yalnızca bir yere odaklanmak için de, f/2.8 ya da f/4 gibi küçük f/ 8 numaraları kullanın.(Foto-4) Bu deneylerle olgunlaşacaktır.

*Makro çekimde, objektif konuya ne kadar yakınsa, alan derinliği o kadar daralır. Eğer makinede alan derinliği ön izlemesi varsa, düğmeye basınca karanlıklaşan bakaç sayesinde nelerin keskin olup olamadığı görülebilir. Görüntü yeterince keskin olmazsa netlemeyi kontrol edip, diyaframı değiştirerek yeniden denemelidir.

Dikkat: Net alan derinliğini en az seviyede tutmak amacıyla uzun odaklı objektif ve açık diyafram değeri kullanıp, konuya mümkün olduğunca yaklaşmak gerekir. Böylece çekilen obje net, önü ve arkası ise en yüksek fluluğa ulaşacaktır. Bu tür yaklaşımlar genelde fonu temizlemek ve asıl konuyu öne çıkarmak amacıyla kullanılır.(Foto-4) Bu fotografın arka planı (arka fonu değil) Fotoşopta biraz daha değiştirilmiştir.

Foto-5:  NİKON D300   f/5.6   1.0  ISO: 500  38mm +flaş

Bir konuyu daha söyleyelim: Gece fotografında alan derinliği ile ön plandaki objeyi de netlemek için flaş kullanılmalıdır. Uzun pozlama arka planda sürerken; flaş, ön planı hafifçe aydınlatır.

Ve.. ISO/ASA. Işığı az ortamda, uzun pozlama yapılmayacak ve alan derinliğini olacaksa, ISO ayarlarını yükseltebiliriz.Bilindiği üzere ISO yükseldikçe, gürültü artabilir. ISO ayarı (asa 400 ve yukarı olan filmler hızlı, ayrıntıları belli ve aydınlık sonuç verir) kimi makinelerde 500-1500 civarında  denenebilir. ISO ayarı, diğer deneylerde olduğu gibi, zaman içinde test edilerek geliştirilir.

Foto-6: NİKON D700  f/4.0  1/640  ISO:3200  60mm

2014 yılındayız... ISO değeri yüksek olduğunda gürültü olmayan makineler artık var. Bir tanesini verelim (reklama girse de): NİKON D700 ile f/2.8 ve 6400 asa ile, flaşsız gece çekimlerinde başarılı sonuçlar alınmaktadır. (Foto-6) Kişisel seçimler için makine ile iyi geçinmek, diğer ayarları da öğrenmek gerek.

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1945024

70 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi