Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

 

Üç fotograf birleştirildi.

HDR Fotograf

Ne demektir? Nasıl yapılır?

Açık ve koyu pozlanmış iki fotografın bu ışık değerleri arasına o fotografın DİNAMİK KADEMESİ denmekte. Bu ışık değerindeki fotograflar ise Low Dynamic Range diye adlandırılımakta. Bu fotografların çeşitli programlarla tek tek düzenlenmesi ise istenilen sonucu vermemekte. Dinamik kademenin artırılması ile patlama ve kararma olmadan yapılan bu yeni fotografa High Dynamic Range denilmektedir.

High Dynamic Range adı ile anılan böylesi bir çalışmanın özü; farklı pozlanmış üç ve daha çok sayıdaki fotografın, üstüste yapıştırılması işidir.

 

1.foto(-2.0)

Bu çalışmanın yapılabilmesi için gerekli olanlar:

1-SLR / DSLR fotograf makinesi. (Makinemizde Raw format yoksa jpeg olabilir)

2-Üçayak ( Deklanşöre basıldığında makine tıtrememelidir. Bunun için kablo deklanşör, uzaktan kumanda ya da zaman ayarlayıcı seçilmelidir.)

3-Programlar; FOTOŞOP (CS3 ile uygulanabilir ama CS5 ve üstü daha olumlu), Photomatix, HDR Efex pro ile çalışma yapılabilir. Ayrıca akıllı telefonlarda da HDR bulunmakta.

2.foto(0)

UYGULAMA:

* Üçayak üzerine makineyi kurun.

* Makineyi A moda ve İSO 400 e ayarlayıp, konunun en aydınlık yerine çevirerek deklanşöre yarım basın. f/ ve enstantane değerini not edin.

* Makineyi M moduna getirin ve A modunda not ettiğiniz ayarları girin. ( Manuel modu olmayan makine otomatik modda çekebilir.)

* İSO 400/200 gibi düşük olmalıdır. Gürültü HDR yi olumsuzlaştırır.

* AutoBracket değerleri 3'lü Bracket'e uygun düzenle, olmayan makinelerde el ile ayarla üç tane farklı -2 , 0 , +2 pozlama yapılarak en az üç fotograf çek. (istenirse 5 ya da 7 fotograf çekilebilir)

 

3.foto(+2.0)

* Fotoşop/File/Automate/ Merge to HDR tıkla. Dosyadan fotografları seç, foto noları sırasıyla değilse sil ve tek tek al. Ok tıkla ve bekle. Gelen ayarlardan farklı seçenekleri düzenle, ışık ayarlaryla düzenlemeler yap. Gelen fotografın sağ üstte histogramda ışık ayarını istersen değiştir. Oldu, yeni bir fotograf yaptık. Gene de düzenleme şansın var istersen. Görüldüğü gibi üç fotograftan da başarılı: Ayrıntılar, netlik, derinlik, ışık ve elbette çözünürlük. Farklı kaydet. İşte bitti.

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1933950

63 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi