Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Net Fotograf Çekmek

Fotografın ve fotografçının temel sorunlarındandır. Fotograf çekenin en çok istediği sonuçlardan biri ama en öncelikli olanıdır.

 Bazı başlıkları not edelim:

* Makine ve lensler kaliteli olmalıdır. 2016 yılındayız, makinelerde önemli teknik özellikler bulunmaktadır. Bunlardan biri netleme özelliğidir. Üç farklı netleme yapabilirler. AF_S (oto fokus) otomatik netleme, MF (manuel fokus) elle netleme, bir de sabit odak uzaklıklı lenslerin özelliği olan (fiks fokus) sabit netleme bulunur.

*Her şey kaliteli olsa da net fotograf çekilemiyorsa, bunun en kısa yolu elleri sabitlemeyi öğrenmelidir. Bu olmuyorsa, ya bir zemine sabitlemeli ya da üçayak kullanmalı, hatta taşımalıdır. Üç ayaklar iki bölümdür ki üstteki başlık bölümü sallanmayacak derecede güvenli olmalıdır. Titreme var mı diye test yaparak seçmelidir.

* Üçayak da yetmeyebilir. Kablo deklanşör kullanmalıdır. Yoksa makinenin zaman ayarını kullanarak çekmeyi denemelidir. 

Makineyi konuya doğrultunca hemen çekmemelidir. Odaklama özelliklerini doğru seçmelidir. Tek nokta mı, merkez ve merkeze yakın yerler mi yoksa fotografın tümü mü net olacaktır? Net alan için diyafram değerleri 13, 14…22 ye doğru değiştirilmelidir. 

Yeni teknoloji lenslere sallanmayı önleyen (VR) özellikler eklemiştir. Yararlanmalıdır. Ancak üçayak kullanılıyorsa VR özelliği mutlaka kapatılmalıdır.

* Objektiflerin sallanmasını önlediğiniz gibi, konunun da rüzgarda sallanmasını önleyecek önlemler düşünülmelidir. Teleobjektifler yüksek zoom yapıldığında keskinliği azaltır. Yine teleobjektifler rüzgarda titreyebilirler, koruyarak kullanılmalıdır. 

* Ayna kilitleme ise önemli netleme aracımızdır. Mirror lock-up DSLR makinelerde bulunmaktadır. (Ayna, "aynasız makinelerde" yoktur.) Üçayak ile netlemeye yakın bir elemandır. Ayna kilitlenir, deklenşöre basılır, yaklaşık 30sn içinde başka bir işlem yapılmazsa fotograf çekilir. (Örneğin: NikonD300 makinede çekim modu kadranı yanında kilit açma düğmesine bastırıp, kadran MUP moduna çevrilerek fotograf çekilir. ) 

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1933946

54 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi