Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Makinemi Tanıyorum

Ne zaman mı başladı fotograf sevgim? Bilemem ki...

Bendeki izler şöyle:

1967...Trabzon Öğretmen Okulu'nda okuyorum.

Fotografımızı çeken Nimet Abla'nın körüklü makinesi...Bu da eskiden o günlerin makinesi olduğundan buraya aldım.(iki lensli)

1976...Zenit ...

1992...NikonFE...

Her makine farklı tasarlanmıştır. Özellikleri ve üzerindeki gözleri de farklı olacaktır. Kullanım kılavuzunu dikkatle okuyalım, öğrenelim ve çok fotograf çekelim. Doğrularımızı deneylerimizle oluşturacağız.

Bu sayfadaki anlatılanlar, ortak özelliklere yakın bilgilerdir.

1996...NİKON DSLR D7OS

Çantayı açtım. Kutusundan çıkardım. D70s elimdeydi. Okşadım, parmaklarımı üzerinde dolaştırdım bir süre. Siyah gövdesinde parlayan gözlerine baktım. Sonra 18-70mm ve 70-300mm objektifi aldım, kartı, kart okuyucuyu, filtreyi, pili, kabloları da yanına koydum.

Başladım kullanıcı kılavuzunu okuyarak makinemi kurcalamaya.

Makineme, kartı ve 18-70 objektifi taktım. Hemen koruyucu (UV) filtreyi de objektife taktım. Kapağını da kapattım. Polorize (circular) filtreyi paketine, yedek pili şarja koydum. Galiba çantamda taşırım bu kitabı, tümünü aklımda tutamam ki. Zaman içinde pratik yaparak öğrenince...Üçayak ayaklarının üzerine dikildi karşıma, makinemi de yerleştirdim. Çok yakıştılar birbirlerine. Pili takınca, yarın neler neler çekeceğim, heyecanlandım.

Bu bir DSLR makine. Üzerindeki fonksiyon ayar düğmesinde P, S, A, M ile oynadım.

P- Program modunda makine tüm ayarları kendi yapıyor. Otomatik denebilir.

S- Shutter Priority (SP, TV) modu enstantane öncelikli demektir. Enstantane ayarını ben yapıyorum, diyafram ayarını makine yapıyor.

A- Aperture Priority ( bazı makinelerde AV, AP) modu, diyafram öncelikli demektir. Diyafram ayarını ben yapıyorum, enstantane süresini makine kendi hesaplayacak. Bu modu alan derinliği etkisi yaratmak için kullanacağım. Diyaframı az açarak alan derinliğini etkinleştireceğim. Enstantaneyi 1/30, 1/60 yapıp, İSO ayarını 1000 üstüne çıkarıp az ışıklı ortamlarda üçayaklı ve üçayaksız denemeler yapacağım.

M- (Manual) mod. Zamanla öğrenirim ve tüm ayarları kendim yaparım. Diyafram ve enstantane ayarını ben yaparsam istediğimi çekerim. Bu modda fotoğraf çekerken; makineyi önce diğer konumlara getirip ışık ölçerin verdiği değerlere bakarak ayarlamayı hızla öğrenebilirim.

Resim / ikonlar da var. Anlamları da şöyle: *AUTO - Her ayarı kendisi yapıyor, otomatik, *İnsan resmi; portre çekmeye uygun. *Dağ resmi ; doğa fotografı, manzara, *Çiçek resmi ; makro / yakın plan çekimi, *Spor ; hareketli konular için, *Gece; Gece ve gecede portre için.

Bir süre Nikon D300 kullandım. İSO yetersiz kaldı. Özellikle konser fotograflarında.

2011 Ekim- Kızım Toprak Almanya'dan getirdiğinde bu makineyi, çocukluğumda alınan yeni bir eşya ile o gece kucağımda uyurdum, işte bu makine ondan ilerde bir sevinç yarattı bende. Bunca mutlu olduğum anlar azdır yaşamımda. Sağ ol, var ol kızım.

Nikon D700 - Bir adım daha öne...Seçim nedenim: İSO 6400 de kumlanma yok...D300 deki iki eksiği tamamladım çünkü...
*36x23.9mm fx format cmos, *12.1 milyon px/ yeni bir makine düşünmüyorum, *expeed imaj işlemcisi ,*14bit a/d çevirici , *16 bit imaj işleme yetisi, *magnezyum gövde, *51 noktalı veya 11 noktalı otomatik netleme, *multi-cam3500fx netlik sistemi, *iso200-25600, *30 – 1/8000sn, *3" 960,000 px, *147 x 123 x 77 mm, *pilsiz 995gr

 

*Nikon 50mm,1.1,4D

 

* Nikon 24-85mm (f/2.8-4D) zoom objektif ile portre / manzara /makro ağırlıklı çalışmamı kolaylaştıracak.

 

* Nikon 70-300mmG VR ED telefoto objektif ile de orta uzakları yakın edeceğimi düşünüyorum.

 

*Flaş, SB800

* FanCier-FT555H başlık ve FT6693A üçayakla ağır bir üçayak ki zor doğa koşullarında çok sağlamdı. Şimdi onun yerine beğenmedim ama almak zorunda kaldığım Manfrotto 190xPROB üçayak ve kafası 804RC2. (Avrupada ödül almış bir tasarım)

 

*Kablo deklanşör, uygun makinelerde mutlaka olması gereken bir gereçtir. Hele tekayak kullananlar için kesin olmalıdır. Yükseğe kaldırdığınız makinenin deklanşörünü uzaktan kablo ile kumanda ederek çektiğiniz fotograflar ilk zamanlarda başarısız olacaktır. Deneylemek zorundasınız. Bir süre sonra PANORAMİK FOTOGRAF yapabilecek fotografları çekebilecek düzeye-deneye kavuşabilirsiniz.

 

Çeşitli yerlerde çok gerekli olabilen tekayak (MONOPOD) ile yürümeye çabalıyorum.

 

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1947368

54 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi