Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Filtre
Fotoğraf çekerken filtre kullanmak bazen hayat kurtarıcı olacaktır.
Filtreleri tanımalı ve bazı filtreleri yanınızda bulundurmalısınız. Gerçekte hangi filtreleri alacağınıza gelecekte ağırlıklı olarak çekmeyi düşündüğünüz fotoğraf türüne ve kullanacağınız filme göre karar vermelisiniz.

  • Başlangıç olarak kesinlikle efekt filtreleri, kırmızı filtreler gibi özel durumlarda kullanılan filtreler almayın. Renkli film kullanacaksınız ve özellikle doğa fotoğrafları çekmeyi planlıyorsanız ilk almanız gereken filtreler Skylight 1A ve ultraviyole (UV) filtre olmalıdır.

 

 Skylight 1A

Bu filtrelerden birincisinin renkleri sıcaklaştıran ikincisinin ise UV ışığını geçirmeyen özelliği vardır.

 

UV filtreler

UV filtreler genel olarak gözün algıladığı gün ışığı spektrumunu etkilemediği için çoğu fotoğrafçı tarafından lenslerin önünde koruyucu olarak kullanılırlar. Böylece üzeri antirefle film kaplı lensinizi toza ve çizilmeye karşı korursunuz.

  • Bir fotoğrafçının alması gereken belki de üçüncü önemli filtre polarize filtredir. Polarize filtre belli bir açıda tutulduğunda herhangi bir yüzeyden yansıyan ışığı geçirmediğinden kullanıldığında gökyüzü ve denizin rengini kolaylaştırır. Ayrıca polarize filtreleri kullanarak bu özelliği nedeniyle su altındaki veya bir camın arkasındaki nesneleri fotoğraflarınızda göstermeniz olanaklı olur. Bu da estetik açısından daha güzel fotoğraflar çekmenizi kolaylaştırır. 

          Polarize Filtre  iki çeşittir. “Circular (dairesel) Polarize Filtre” ve “Linear (çizgisel) Polarize Filtre”. Çizgisel polarize filtre filmli makineler içindir. CPL yani Circular polarize filtre, objektife takılınca el ile döndürülerek ayarlanır ve gelen yansımalar düzenlenebilir.

  • Eğer gün batımı, gün doğumu veya açık gökyüzü gibi fotoğraflar çekmeyi planlıyorsanız, ND-nötral dansite degrade denilen filtreyi de almalısınız. Bu filtre bir gradyan olarak gittikçe koyulaşan ve ışığı az geçiren bir camdır ve koyu bölgeyi fotoğraf çekerken manzaradaki parlak ışıklı bölgeye denk getirirsiniz. Böylece fotoğraf üzerinde bu bölgelerdeki ışık patlamalarını engellemiş olursunuz.

        ND filtreler ve Pozlama Faktörleri;

  • 2x bir stop
  • 4x iki stop
  • 8x üç stop
  • 64x altı stop
  • 1024x on stop

Filtre konusunu  İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1947319

36 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi