Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Fotograf: Karaköy-Tünel'in üst-Galata tarafındaki kapısı

Sergi evinde ışık sorunu. Ya da resmiaydınlatan ışık...

NOT: Üstteki fotograflar; bir galeri gibi kompoze edilmiş olarak, Tünel'in Galata kapısı içinde yer alıyor. Görüldüğü gibi, fotografların üzerine konan spot lambaların- ışıklarının aydınlattığı bölüm farklı, karanlıkta kalan yerler farklı görünmektedir. Kısaca; bu sergiyi düzenleyen parasını aldı, lambalarını sattı gitti. Sergilenen nesneyi izleyen görmüş görmemiş hiç önemli değil. Son zamanlarda deniyor ya! LİYAKAT, LİYAKAT,LİYAKAT... Bu sergiyi yaptıran, yapılmasını isteyen bir kez baktı mı acaba? Baktıysa; gördü mü? Hiç sanmam. 

Elbette bu sorunu SANAT GALERİSİ sorumluları en öne almalılar. Sundukları ürün en olumlu biçimde görünmelidir, çünkü. Ve, elbette evinde resim ya da fotograf sergileyenler de düşünmeli. Oysa; bir resim deyip geçilir.

Sanat Galerileri gibi, atelyelerde de IŞIK baş sorundur. Rengi gösteren ışıktır. O halde hangi ışık seçilmelidir? Rengi en doğru veren ışık GÜNIŞIĞI dır. Her yerde gün ışığı kullanmak zorunda mıyız? Hayır. O zaman... Ne yapmalı?

Gün ışığı resimler için zararlıdır. İçindeki olağanüstü güçlü kızıl ötesi ılşınlar, kimyasal olan tual ve renk pigmentlerine süreçte zarar verir. Yaşayan pigment tabakalarını yıpratır-öldürür. Müzeler bu nedenle resimleri karanlık odalarda saklıyorlar ve arada bir sergileme zamanı çıkarıyorlar. İlkelerden birini bulduk sayılır: Gün ışığı, eve doğrudan girmemeli.

Gün ışığı çeşitli yerlere vurur ve yansıma yapar. Resmin bir çok ışık alınca farklı renkte görülür, diğer alanı farklı renkte görünür. Bu durumda yanlıştır.Bir de pencere aralarına resim konuyor. Işık gözümüze vuruyor, haliyle resme bakamıyoruz ki. İkinci ilkeyi de bulduk: Yansıma ışık olmayacak.

Gün ışığı gelmeyen köşeler-yüzeyler olumlu yerler midir? Evet. Çünkü ışığı kendimiz belirleyeceğiz. Resim konacak yer, böyle gölgede olmalı ama ışık çok olmalı. Işık çok olacak demek, spot türü aydınlatmalar olacak demek midir? ASLA.Çünkü bu durumda da istenmeyen ışık resmi dolduracak ve izlayan yine görme zorlukları yaşayacak. Her şey gölgede kalacak. Spot türü aydınlatıcılar reklamı gereken yerlerde, vitrinlerde kullanılır. Resim galerisi gibi sanat evlerinde kullananlar da var ama onlar ışık cahilleridir. Resim bir vitrin ürünü değildir, aydınlatma ölçüsü olumlu olmalıdır. Üçüncü ilke de belirlendi sayılır: Doğrudan bir noktaya vuran ışık (spot) kullanılmayacak.

İzleyenin gözüne vuran aydınlatma başka bir tedirginlik yaratır. İzleyeni kaçırır bu tür aydınlatma. Göz vurmayan bir yol seçilmelidir. Bu da bir ilkedir: Işık, izleyenin gözüne çarpmayacak.

İşte asıl soruna geldik.

NE OLACAK, NE YAPACAĞIZ?  GÜN IŞIĞI TADINDA BİR AYDINLATMAYI BAŞARACAĞIZ.

İlkeleri anımsayalım:

Gün ışığı eve, doğrudan girmemeli.

Yansıma ışık olmayacak.

Doğrudan bir noktaya vuran ışık (spot) kullanılmayacak.

Işık, izleyenin gözüne çarpmayacak.

Böyle bir yeri, içerdeki bölmelerde, salonlarda yapmak gerekir. O zaman dışardan gelen gün ışığı önlenmeli ve ışığın kaynağını salona yerleştirmeli. Işık yukarda açıklanan ilkelere göre olmalı. IŞIK TAVANA BAKAR biçimde, asılarak monte edilir. Bu durumda:

Tavana vuran ışık yansıma ile bize döner ki insan beynine zararı da az olur.
Göze çarpmaz ki; daha rahat izleyebiliriz.
Her yer ortalama aynı güçle aydınlatılır ki; tüm renkler eşit ışık alarak daha doğru renk değerinde izlenebilir.
Günümüzdeki sanat galerilerinde bu tür incelikleri göremiyoruz. Bir zamanlar koca İstanbul'da bir yerde; Vakko'nun İstiklal Caddesi'ndeki galerisinde böyle bir incelik vardı. 2011 yılında hiç bir galeride yok. Böyle bir dertleri de yok.

Ticareti önde tutanlardan, sanat ürününü meta gören kafalardan incelik bekleyen kim?

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1947366

51 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Buradasınız: Anasayfa RESİM SANAT YAZILARIM Sergi Evinde Işık