Font Size

SCREEN

Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

Röportaj:3

Röportaj:Şerif Karataş 24/03/2007

Şerif Karataş ile sergimde (Petrol_İş Gen. Mrk.) 


Zıtların tuvale yansıdığı T resimleri

Şakir Sağlam’ın T resimlerinden oluşan 20. resim sergisi Petrol-İş Sendikası’nda açıldı
Şakir Sağlam’ın 20. resim sergisi Petrol-İş Sendikası’nın desteği ile açıldı. 40 eserden oluşan sergisinde Sağlam, T şekli ile kendine özgü bir tarz sunuyor. Sağlam’ın sergisi Petrol-İş Sergi Salonu’nda 30 Mart’a kadar görülebilir. Sağlam’la T resimleri ve üzerinde durduğu temalar hakkında görüştük.

- Resimlerinizi T olarak çizmenizin nedenini açıklar mısınız?
T, benim kişisel sanat kaygımın öne çıktığı dönemde başlıyor. Bir yerde kendi tarzınız oluşmalı... 0-7 yaş arası çocukluk dönemi denilen bu dönem çok önemli. Köyümüzde Süphanake denilen okula gittim. Müslümanlığı öğrenmek için. Din adamı özelliği olmayan bir adam öğretmenlik yapıyordu. Çok gaddar ve sertti. Elinde iki üç metrelik bir değnek. Yere vurduğunda irkiliyorduk. Gece rüyalarımıza giriyordu. Bu yaş, kayıp edilmek istenmiştir. Benim de bu dönemim kayıp. Çocukluk döneminde yaşadıklarımın etkisini ancak 25 yaşından itibaren atmaya başlamışım. Tartışma ve okuma dönemi olduğu için benim gibi arkadaşlar bu dönemi aşmaya başarmışlardır. Bilimsel bir bakış açısına kavuşmaya başlıyorsunuz. Ümmet olmaktan, kul olmaktan kurtulup birey oluyorsunuz. Birey olan insan yaratıcının tadının ve güzelliği yaşıyor. Yaratıcı olan da bunları farklı göstermesi lazım. Dörtgenin dışına çıkmak istedim. Dörtgenin dışına nasıl çıkarım ben? Dörtgenleri kullanarak tabii... Sonra T çıktı. Bu benim aradığım biçim. Hem köyüm Türkelli, köyümün T’si, Trabzonluyum, Trabzon’nun T’si Türkiyeli’yim Türkiye’nin T’si bir de Tünyalız ya bir de Tünya’nın T’si....T’yi gidip noterde onaylattım. T resimleri bana ait şimdi.

- Sanatın birçok alanıyla ilgileniyorsunuz. Bunlar resme nasıl yansıyor?
Önce ben ressamım. Şiir yazıyorum. Ama şair saymıyorum kendimi. Heykel yapıyorum. Heykeltıraş saymıyorum kendimi. Fotoğraf çekiyorum. Ama fotoğraf sanatçısı saymıyorum kendimi. Ama düz yazılarım var. Bunların hepsinin birbirini desteklediğine inanıyorum. Ve bunlar benim resmim için birikiyor. Resme yansıyor. Fotoğraf, heykel, şiir… Farklı disiplinlerin bir arada olmaları birbirlerini besliyor. T resimleri figüratif resim. Zıtların bütünselliği ile dinamizm kazanıyor. Zıtlar; düz ve hareketli biçimdir, açık - koyulardır, sıcak – soğuktur…Yöndedir, çizgidedir, fırçanın gücündedir, figürün eylemindedir, anlatımcı yapısındadır. Işıklı - ışıksız alanların, boyanın miktarındadır.

-Çok farklı temalar içeren resimleriniz var. Bunu açıklar mısınız?
Kimi çiçek, kimi böcek ressamıdır. Her alanı denediğinde insan farklı bir şey ortaya koyar. Kavramsal bir şey değil aslında. Farklı her konunun kendi özelliğini kavrayacaksın. Birini kavrarken, diğerinin çalışma sırasında yanına da resmetmeye ortaya koymaya fırsat yaratıyor. Zaten çalıştığınız her alandaki çalışmaları sergilemiyorsunuz. Beğenmediklerinizi eliyorsunuz.

- Son olarak resim serginizi bir işçi sendikasının genel merkezinde açtınız. Bu nasıl oldu?
Kasım ayında Nazım Kültür Merkezi’nde sergi açmıştım. Bunları bir katalog haline getirip davetiye haline getirdim. Davetiyeyi genel başkana verdim. Davetiye üç dört dakika açıp baktı. Yönetimdeki arkadaşları topladı. ‘Takvim yapıyoruz’ dedi. Yaptığım altı resmi kullanarak 2007 takvimini yaptılar. Daha sonra beni çağırdılar. ‘Bize resim sergisi yapar mısın’ dediler. Yaparım dedim. Nerede yapacağız dedim. Burada ‘yapılabilir mi’ dediler.
Gerçekten burası harika bir mekan. Ben nasıl bu öneriye hayır diyebilirim ki. Sonuçta emeğin yanındayım. Hep emekle iç içeyim. Bana bir katalog hazırladılar. Davetiye hazırladırlar. Sendika yöneticilerine teşekkür ederim.

                                                              (EVRENSEL GAZETESİ KÜLTÜR SERVİSİ)

Sanatta 50. yıl

REDFOTO

Intert.Press Card

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası

 

International Press Card

(Uluslararası Basın Kartı)

Sosyal Medya

 

DİL ÇEVİRİCİ

Turkish Chinese (Traditional) English French German Greek Italian Japanese Lithuanian Portuguese Russian Spanish

Klasik Müzik ve Dilli Kaval

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

SAYAÇ

Makale Görünüm Sayısı
1947344

39 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Buradasınız: Anasayfa RÖPORTAJLAR Şerif Karataş