Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Karanlık bir kutu ile sabitlenen görüntülere fotograf denir.

Yunanca ışık anlamına gelen "photos" ve yazı anlamına gelen "graphes" kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla yazmak anlamına gelmektedir
Görüntü elde etme, bu görüntüleri fotokimyasal ve sayısal yollarla saptama tarihi sürmektedir.
Sekizinci yüzyılda Gümüş Nitrat'ın güneş ışığı etkisiyle kararması ve 15. yy da karanlık odada görsel deneyler yapılması fotoğrafçılıkta tarihsel adımlardır. Rönesans karanlık kutunun bulunduğu dönem. Böylece, ufak bir delikten giren ışığın, nesneleri ters göstermesi aracılığıyla, 18. yüzyılda karanlık kutunun bir ucuna mercek ve diğer ucuna da buzlu cam konuldu
1725 yılında, kireç ve gümüş nitrat sürülmüş bir kağıt üzerine bir nesne konulup güneşe tutuldu. Kağıt üzerinde bu nesnenin bir görüntüsü oluştu. 19. yüzyılın başında kağıtın, gümüş nitrat çözeltisine batırılarak negatiflerin elde edilmesi başarıldı. Daha olumlu bir gelişme ise; vernikle saydam hale getirilmiş olan kağıt üzerindeki bir görüntünün kalay levha üzerine getirilmesidir.
1840 yılında ışığı 16 kere fazla geçiren bir mercekle poz süresi düşürüldü.
Talbot'un çalışmaları için ilk defa "FOTOĞRAF" kelimesi kullanıldı. Bir süre sonra da negatiflerin pozitife çevrilmesi başarıldı. Böylece modern fotoğrafçılığın temeli atılmıştır.

Daha sonra ıslak levha yöntemi ve daha donra da kuru levha yöntemi bulunmuştur.

Bu tarihlerde bir fotoğraf çekebilmek için ulaşılabilmiş en büyük poz süresi 1/25 saniye idi.

1852 yılında George Eastman, Kodak makinelerinde 10 poz çekebilen Kodak fotoğraf makinelerini üretti. Böylece fotoğrafçılar kolay hareket etme olanağı buldu

1870 de Hermann Vogel‘le daha da gelişti.
1880 yılında kırmızıya karşı duyarlılığı çok sınırlı olan ortokomatik filmin yanında, kırmızıya ve tüm renklere karşı duyarlılığı olan pankromatik filmler bulundu. Uzun yıllar kullanılan bu filmlerdir.
19. ve 20. yy.da değişik astigmat merceklerin, selüloz asıllı filmler kullanıldı.
Sayısal format gelişince, Digital fotograf makinelerinin çok çeşitleri üretildi.
2010 yılı… DSLR fotoğraf makinesi alanında çok ilerlemiş durumda. 24,5MP DSLR makine üretildi. Ancak, filmden elde edilen bir fotografın çözünürlüğü 55-60 bin MP olarak bilinmekte. Bu ölçü; digital fotograf makinesinin gelişimi hakkında bir bilgi vermektedir.

 

"Türkelli'den Tünya'ya bir Damla T"

Sanata dokunmaya devam. 

Sanat; güzel duyguları geliştirir. Güzellikleri görmeyi, aramayı ve üretmeyi etkinleştirir. Güzeli üretirken, güzel insan oluruz. 

GÜZELLİKLE...

Tsanat / Şakir Sağlam