Yazdır
Gösterim: 505
Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

            ALAN DERİNLİĞİ

         Alan derinliği,  fotografınızda derin bir alanın net olmasıdır.

         Net derinliği ve alan derinliği olarak da ifade edilen bu kavram, fotografı çekilecek objenin netliğinin yapıldığı düzlemin, önünde ve arkasında kalan net bölgeyi ifade eder. Arka planın ve en öndeki alanın tümü net değise de kabul edilebilir bir netlik vardır.

         Alan derinliği ne işe yarar?

         Bunları bilerek alan derinliği isteyip istemediğimize karar vermelidir. İstiyorsak bunu başarmak için üç şey bilmek gerekir: Seçilen diyafram değeri, kullanılan objektifin odak uzaklığı  ve netlenen konunun fotoğraf makinesinden uzaklığı.

     1-Diyafram Değeri

     2-Odak Uzunluğu (objektifin tipi)

      3-Konuya Olan Uzaklık

     Dikkat: Net alan derinliğini en az seviyede tutmak amacıyla uzun odaklı objektif ve açık diyafram değeri kullanıp, konuya mümkün olduğunca yaklaşmak gerekir. Böylece çekilen obje net, önü ve arkası ise en yüksek  fluluğa  ulaşacaktır. Bu tür yaklaşımlar genelde fonu temizlemek ve asıl konuyu öne çıkarmak amacıyla kullanılır.

Ve.. ISO. Uzun pozlama yapmayacağımız ve alan derinliğini kaybetmek istemediğimiz zaman, ISO ayarlarını yükseltebiliriz.Bilindiği üzere ISO yükseldikçe, gürültü artabilir.  Iso ayarı ( asa 400 ve yukarı olan filmler hızlı, ayrıntıları belli ve aydınlık sonuç verir) 500-1500 civarında  deneyebiliriz. Bu ayarı kullanmayı, diğer deneylerimizde olduğu gibi, zaman içinde öğreniriz.