Fotograf makinelerinin bakımını yapalım.

Fotograf Makinemizi Temizleyelim

Temizleme işini ikiye ayırmalıdır: Kendi yapacağımız temizlik, teknik servisin yapacağı temizlik

Makinemizin kullanıcı kılavuzunu dikkatle okuyunuz.

Öncelikle makinemizi temiz tutmak demek; yağdan, tozdan, nemden, çiziklerden korumak demektir. Dış yüzeyin her koşulda bu gibi olumsuzluklarla karşılaşması doğaldır. Makinemizi çantamızda dursun diye almadığımıza göre, çantadan çıkardıkdan sonra sürekli ellerimizde olacaktır. Ellerimizde yağ, ter, ıslaklık olmamalıdır. Sürtünmelerden olabildiğince korumamız gerekir. Anadolu geleneklerinde AT, AVRAT, SİLAH deyişi vardır ya, hani o kadar da değil tabi ama biraz böyle düşünüp, başkalarına genellikle makinemizi vermemeliyiz.

Makinemize tiner, alkol gibi yanıcı, uçucu sıvılar asla sürülmez.

En önemli olan lensin ön camı ve sensörüdür. En çok elimiz buraya, lensin önündeki cama dokunmaktadır. Elimizden sürülen nem, ter ve yağların temizliği zor olmaktadır. Acil önlem olarak, lensimizin önüne koruyucu olsun diye bir Skylight 1A filitre takalım.  Sensör kirlenince ise teknik servise götürelim.

lens
makine

filtre

Kendi yapacağımız temizlik:

Dış yüzeyin temizliği önce fan ile sonra da kuru bez ile silinir. Fırça ile de tozlar alınabilir. Ancak fırça kılları yumuşak-samur olmalıdır. Bazı çıkmayan el izleri gibi lekeler nemli bezlerle yapılabilir. Ardından kuru bezle nemler de alınır.

Lens, vizör ve filtre camlarını çizmeyecek biçimde üretilen güderi türündeki bezlerden yararlanılır. Solüsyon adıyla üretilen ıslatıcı püskürtülüp, güderi bez ile silinir. Kulak pamuğu, çizmeyecek biçimde üretilen kağıt mendil de kullanılabilir. Bu temizlik gereçlerinin bir çok çeşidi satılmaktadır.

Makinemizin içi ise çoğunlukla lens değiştirildiği sırada tozlanır. En çok bu dert olmaktadır. Digital makinelerin yapımında kullanılan gereçler toz çekim özelliklere sahiptir. Bu nedenle lensleri rüzgarsız-tozsuz ortamlarda değiştirmeliyiz. Toz olduğunda fotograflarımızda görülür. Fotograf üzerinde görülen bu gibi kirlilikler elbette başka işlemlerle temizlenebilir. Ama önemli olan makinemizin temiz fotograf çekmesidir. İç temizlik için lens çıkarılır, makinenin lens taktığımız yüzü aşağıya çevrilerek, lens pompası ile güçlü olacak biçimde hava püskürtülür.

Gelişmiş makinelerin sensörlerini temizleme yolları farklıdır. Kimi gelişmiş makinelerde, sensörü titreşimle temizleyebilme makenizması bulunmaktadır. Kurallarına uyulmalıdır.

Teknik servisin yapacağı temizlik:

Eğer bizim yaptığımız işlemlerle temizlenmezse teknik servisin görmesi yararlıdır. Makinemizin en önemli  parçası saydığımız sensörlerine zarar verirsek, makinemizi elden çıkmış saymamız gerekebilir.

Kolay gelsin.