Titiz bir sunumun keyfi, harcanan emeği duymaya bağlıdır.

Sıra, Fotograf seçimi, dosyalama, baskı, saklama ve fotograf sergisine gelmiştir.

Fotograf çekimi ayrı bir keyiftir elbette. Ama fotografın her aşamasının da ayrı ayrı verdiği tad başkadır.

Filmleri yıkatıp ( banyo yaptırıp) CD ye yazdırınca sıra PC de incelemeye gelir. Digital fotograflar ise doğrudan PC de incelenir. Seçim başlamıştır. EN İYİFOTOGRAFÇI, EN ÇOK FOTOGRAF SİLENDİR sözü tam burada geçerlidir. Zaman geçince, dosyaların arasında kaybolmaya başlanıldığında bu sözü anımsamalıdır. Dosyalama sistemini olgunlaştırıp fotografları tarih sırasına – adına göre düzenlemelidir. Aranan fotografı en kolay bulma yoludur.

Bilgisayarda açılan böyle bir dosya ile başlanır. Mutlaka başka bir harici diske bu dosyanın kopyası alınmalıdır. Yanlışlıkla silinecek dosya, tümüyle fotografların kaybedilmesi demektir.

Örneğin, böyle başlanabilir. Fotograf dosyası açılır ve içine yeni dosya açılırken, kesinlikle önce yıl adı ile başlanmalıdır.

Fotograf

  • 2021 fotografları

-Doğa

-Portre

  • 2020 fotografları

-Doğa

-Gezi

Bu sıralama bir örnektir. Dosyalama yapan çeşitli programlar vardır, bunları araştırmalıdır.

Beğenilen fotografların aslına hiç dokunmamalıdır. Ham haliyle tutmak gerekir. İşlemek istenilen fotografın kopyası alınıp, kopyası işlenmelidir. Bir süre sonra konusuna göre farklılıklar içerenler ayrı dosyalarda toplanır. Tabi sergi hazırlıkları da görünmüş olur.

Böylece seçilen fotografların baskılarına gelir sıra. Baskı boyutu önemlidir. Asılacağı yer ya da sergileneceği alanı bilmelidir. Baskı kalitesi daha da önemlidir. Baskı fiyatı kimilerini son sırada ilgilendirir. Çünkü her şeyin kalitesine öncelik verir.

Baskıdan alınan fotografların gün ışığına gelmeyecek durumda sergilenmesi, asılması ya da saklanması düşünülmelidir. Işığın fotograf için tek gerekçe – olmazsa olmaz sayıldığını anımsayarak, saklama sırasındaki verebileceği zararları da düşünüp, gereken önem verilmelidir.

SERGİLEME çok zor ama bir o denli keyiflidir. Çünkü; dışa açılmanın ve çalışmaları insanlara sunmanın – insanlarla fotograf aracılığı ile göz göze gelmenin bir yoludur. Günümüzde internet ortamında da sunma olanakları çoğalmıştır.

Sergileme işi için bazı bilgiler olmalıdır: Sergilenecek yer nerededir, oradaki ışık durumunedir? Askı elemanları var mıdır? Alanın genişliği ve kaç fotografın sergileneceği bilinmelidir. İzlenme kolaylığı sağlayabiliyor mu? Giriş çıkışı uygun mudur?.

Bir sanat galerisi olması, çoğunlukla tercih edilir. Bu yer izlenebilecek geniş alana sahip olursa daha da hoş olur. Galerinin ışığı gün ışığı yerine, yapay ışık olmalıdır. Bu ışık tavana vuran bir yöntemle yapılırsa, fotograflar üzerine yansıma ışıklar ya da istenmeyen ışıklar düşmeyecektir. Doğrudan fotografın üzerine gelen, spot gibi ışık, kesinlikle düşürülmemelidir. Fotografları asmak için kullanılan elemanlar sağlam ve kolay asılır olmalıdır.

Sergi yerinin giriş çıkışı rahat olursa izleyiciyi çeker.

Şu yazımıza bakmanızı dileriz : Sergi Evinde Işık Sorunu

Beşikdüzü Festivali’ndeki sergimden.