Mutlaka üçayak, giysi, su gibi önlemleri de alarak yola çıkmalıdır.

AKŞAM IŞIĞI ve GECE ÇEKİMİ

Doğa gezerlerin fotograf keyfi sonsuzdur. Bunlardan biri de akşam ve sabah, eğik gelen Güneş ışığındaki güzelliklerin doyumsuz renk cümbüşüdür
Akşam ışığında çekim için, önceden plan yaparak yer, saat ve objektif kararını belirlemeli. Çünkü akşam ışığı çabuk gidiverir ve karanlık başlar. O saatin renk cümbüşü de biter. Akşam ışığı ile gökyüzündeki mavilik geçmeden alınacak karelerde şölen artar. Acele etmeli. Yanan lambalar da önemli renk ve biçim katkısı verir. Arka plandaki kararmalar başladığında doğallık bitmiştir. Bundan sonrası sizin kararınıza bağlıdır.
Gece fotografı farklı amaç için çekilir. Gecenin kendine has görselliği vardır. Müthiş çekicidir. Her şey farklı görünümdedir. Olmaz, görünmez sanılan görünümler bizi bekler. Çeşitli grafikler yakalanır. Yine söylemek zorundayız: Mutlaka üç ayak gerekiyor.
Film kullananlar hazırlıklarını ona göre yapacaklar. Örneğin asa (ISO) değeri yüksek film seçebilirler. Bir geniş açılı (24-85mm) ve bir de 70-300mm düzeyinde iki objektif hazırlayabilirler. Polarize ya da ndd filtreyi unutmamalı.
Gece fotoğraf çekerken diyaframın kısık tutulup, poz süresinin artırılması deneylerle öğrenilebilir. Caddelerin fotoğraflarının çekilmesi sırasında araçların far ve stop lambalarından yansıyan ışıklar pozlamayı şaşırtabilir. Bu çekimlerde objektife direk gelen far ışıklarının filmi etkilemesini önlemek için objektifin önü kısa süreyle kapatılmalıdır. Bu kapatma süresinin poz süresine ilave edileceğini unutmayalım.
Gece fotoğraf çekilirken konunun tümünü aydınlatmak için flaş kullanılmaz. Çünkü en güçlü flaş en açık diyaframda 4-5 metreden sonra konuyu aydınlatamaz. Flaşın patlaması konunun yeterince aydınlatılması anlamına gelmez. Bu nedenle gece fotoğraflarında mutlaka uzun poz sürelerinin verilmesi gerekir.

Not: Uzun pozlama yapılırken, öndeki bir nesne fotografa özellik kazandırabilir. Bu durumda, ön plandaki bir objeyi aydınlatmak istiyorsak, flaş kullanılabilir. İşte, uzun pozlama yapılırken flaş kullanılır. Gene, flaş patlar ama pozlama sürer. Pozlama süresi bitince fotograf çekilmiş olur.

Havai fişek çekimi yazımıza da bakabilirsiniz.

Kızkulesi
Trabzon sahili